منوی دسته بندی

خواص شکلات تلخ برای لاغری؟ 2 مورد عالی

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟

بررسی خواص شکلات تلخ برای لاغری

اگر بخواهیم خیلی سریع به شما بگویم مزایای شکلات تلخ برای لاغری چیست؟ باید بگویم حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد.

با ما همرا باشید در ادامه مزایای شکلات تلخ برای لاغری را بررسی میکنیم

شکلات تلخ از ترکیب چربی و شکر با کاکائو درست می شود.

برخلاف شکلات شیری، شکلات تیره بدون مواد جامد شیر تهیه می شود و حاوی شکر کمتر و کاکائو بیشتر است.

با این حال، شکر معمولاً تا حدی به شکلات تلخ اضافه می شود تا تلخی کاکائو را متعادل کند.

با این حال، همه شکلات‌های تلخ با هم برابر نیستند. هم درصد کاکائو و هم محتوای شکر آن بسته به برند می تواند به شدت متفاوت باشد.

نسبت کاکائو در محصول نهایی تعیین می کند که شکلات چقدر تیره یا با کیفیت است

به عنوان یک قاعده کلی، شکلات تلخ با کیفیت بالا حداقل 70 درصد کاکائو را شامل می شود که اغلب منجر به محصولی با شکر کمتر می شود.

شکلات تلخ با کیفیت بالا به ویژه سرشار از فلاونوئیدها است که آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که در غذاهای گیاهی یافت می شوند

در واقع، شکلات تلخ با کیفیت بالا حاوی فلاونوئیدهای بیشتری نسبت به سایر مواد غذایی با آنتی اکسیدان بالا مانند چای سیاه، شراب قرمز و سیب است

با توجه به محتوای فلاونوئیدی غنی، شکلات تلخ با کیفیت بالا با مزایای سلامتی مختلفی مانند کاهش خطر بیماری قلبی و بهبود عملکرد مغز مرتبط است

به لطف محتوای شکلات تلخ از ترکیبات مفیدی مانند پلی فنول ها، فلاوانول ها و کاتچین ها، اغلب به عنوان یک غذای سالم شناخته می شود

در واقع، با تعدادی از مزایای سلامتی، از جمله بهبود سلامت قلب، کاهش التهاب، و بهبود عملکرد مغز مرتبط است

با توجه به وضعیت سوپرغذایی اخیرش، بسیاری از مردم به این فکر می کنند که آیا شکلات تلخ برای لاغری ممکن است مناسب باشد یا خیر.

این مقاله نگاهی دقیق‌تر به تحقیقات دارد تا مشخص کند آیا شکلات تلخ برای لاغری می‌تواند مناسب باشد یا خیر.

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟

مزایای شکلات تلخ برای لاغری

حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد

شکلات تلخ برای لاغری ممکن است چندین مزیت را به همراه داشته باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که شکلات تلخ می‌تواند به بهبود حساسیت بدن شما به انسولین، هورمونی که مسئول خروج قند از جریان خون و وارد کردن آن به سلول‌های شماست، کمک کند.

این می تواند به کاهش سطح انسولین در خون کمک کند، که ممکن است با افزایش کاهش وزن و کاهش ذخیره چربی همراه باشد.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما برخی مطالعات کوچک نیز نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به بهبود کنترل قند خون کمک کند.

این مورد ممکن است به جلوگیری از افزایش و کاهش سطح قند خون کمک کند، که می تواند منجر به علائمی مانند افزایش گرسنگی شود.

گرسنگی و اشتها را کاهش می دهد

 یکی دیگر از مزایای شکلات تلخ برای لاغری این است که باعث کاهش هوس می شود، مطالعات نشان می دهد که شکلات تلخ ممکن است هوس را کاهش دهد و احساس سیری را تقویت کند، که ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

در یک مطالعه روی 12 زن، بوییدن و خوردن شکلات تلخ باعث کاهش اشتها و کاهش سطح گرلین، هورمونی که گرسنگی را تحریک می‌کند، شد.

مطالعه کوچک دیگری که روی 16 نفر انجام شد، تأثیرات شکلات شیری و شکلات تلخ را با هم مقایسه کرد و دریافت که شرکت کنندگان پس از خوردن شکلات تلخ کمتر احساس گرسنگی و سیری و رضایت بیشتری داشتند.

علاوه بر این، آنها همچنین 17 درصد کالری کمتری در وعده غذایی بعدی مصرف کردند، در مقایسه با شرکت کنندگانی که شکلات شیری خوردند.

به طور مشابه، مطالعه ای روی 14 زن یائسه نشان داد که مصرف شکلات تلخ در مقایسه با خوردن شکلات سفید و شیری منجر به کاهش بیشتر در مصرف غذا می شود.

با این حال، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اینکه چگونه شکلات تلخ ممکن است بر اشتها و مصرف غذا در مقایسه با سایر غذاها تأثیر بگذارد، مورد نیاز است.

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟ شکلات تلخ خلق و خو را تقویت می کند

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟ شکلات تلخ خلق و خو را تقویت می کند

شکلات تلخ و خلق و خو بهتر برای کاهش وزن

چندین مطالعه نشان داده اند که شکلات تلخ ممکن است به طور مثبت بر سلامت روان و خلق و خوی تأثیر بگذارد، که می تواند تضمین کند که بهترین احساس را برای کمک به کاهش وزن دارید

بر اساس یک مطالعه بر روی 13626 نفر، کسانی که مقادیر بیشتری شکلات تلخ مصرف می‌کردند نسبت به کسانی که به طور منظم شکلات تلخ مصرف نمی‌کردند، 57 درصد کمتر احتمال داشت علائم افسردگی را تجربه کنند.

در یک مطالعه کوچک دیگر، خوردن 1.5 اونس (40 گرم) شکلات تلخ روزانه سطح استرس را در زنان در طی 2 هفته کاهش داد

علاوه بر این، یک مطالعه روی 72 بزرگسال نشان داد که مصرف یک نوشیدنی شکلات تلخ به مدت 30 روز منجر به افزایش احساس آرامش و رضایت از خود در مقایسه با دارونما شد

در هر حال تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مزایای بالقوه تقویت خلق و خوی شکلات تلخ ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد، مورد نیاز است.

در مقاله برنامه بدنسازی برای کاهش وزن، شما میتوانید یک برنامه تمرینی رایگان برای کاهش وزن دریافت کنید.

معایب احتمالی شکلات تلخ برای لاغری

اگرچه شکلات تلخ ممکن است فواید بالقوه ای برای کاهش وزن داشته باشد، اما چندین جنبه منفی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

اول اینکه، شکلات تلخ نسبتاً چربی و کالری بالایی دارد.

در واقع، یک وعده 1 اونس (28 گرم) شکلات تلخ حاوی 155 کالری و نزدیک به 9 گرم چربی است.

بسته به برند و محصول خاص، یک وعده واحد ممکن است حاوی نصف تا یک سوم کالری یک تخته شکلات استاندارد باشد.

برخی از انواع شکلات تلخ همچنین حاوی مقادیر زیادی قند اضافه شده هستند که می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

علاوه بر افزایش تعداد کالری در یک محصول، شکر اضافه شده ممکن است به بیماری های مزمن مانند بیماری کبد، بیماری قلبی و دیابت کمک کند و این برخلاف مزایای شکلات تلخ برای لاغری است.

بنابراین، در حالی که شکلات تلخ به احتمال زیاد می تواند در رژیم کاهش وزن شما قرار گیرد و شکلات تلخ برای لاغری  استفاده قرار شود، مهم است که به انواع با کیفیت بالا پایبند باشید و از افراط در مصرف آن اجتناب کنید.

برای بهترین نتیجه، هر بار حدود 1 اونس (28 گرم) مصرف کنید و محصولی را انتخاب کنید که قند افزوده کمی داشته باشد و حداقل 70 درصد کاکائو داشته باشد.

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟ محتوای کربوهیدرات شکلات تلخ

مزایای شکلات تلخ برای لاغری؟ محتوای کربوهیدرات شکلات تلخ

محتوای کربوهیدرات شکلات تلخ

بیشتر شیرینی ها و آب نبات ها سرشار از کربوهیدرات هستند و احتمالاً باید در رژیم کتو محدود شوند.

با این حال، در مقایسه با سایر انواع شکلات و آب نبات، شکلات تلخ با کیفیت بالا کربوهیدرات کمتری دارد.

بسته به برند، 1 اونس (28 گرم) شکلات تلخ 70 تا 85 درصد حاوی حداکثر 13 گرم کربوهیدرات و 3 گرم فیبر است که به این معنی است که حدود 10 گرم کربوهیدرات خالص دارد

کربوهیدرات خالص با کم کردن کربوهیدرات های غیر قابل جذب از کل محتوای کربوهیدرات محاسبه می شود.

فیبر نوعی کربوهیدرات است که بدن شما به طور کامل آن را هضم نمی کند. به این ترتیب، مانند سایر انواع کربوهیدرات ها به طور کامل توسط روده کوچک شما جذب نمی شود.

بنابراین، اکثر کارشناسان کتو توصیه می کنند هنگام محاسبه میزان کربوهیدرات روزانه خود از کربوهیدرات خالص استفاده کنید.

اگرچه شکلات تلخ یک خوراکی شیرین است، اما در مقایسه با سایر انواع شکلات و آب نبات، کربوهیدرات نسبتا کمی دارد.

تا زمانی که اندازه سهم خود را به دقت کنترل و مصرف کنید، ممکن است بتوانید شکلات تلخ را در رژیم غذایی  قرار دهید.

با این حال، مطمئن شوید که شکلات تلخ با کیفیت بالا را انتخاب کنید که حاوی حداقل 70 درصد کاکائو باشد تا در محدوده کربوهیدرات روزانه شما بماند.

 

شکلات تلخ چند درصد برای لاغری مناسب است

برای بهترین نتیجه، هر بار حدود 1 اونس (28 گرم) مصرف کنید و محصولی را انتخاب کنید که قند افزوده کمی داشته باشد و حداقل 70 درصد کاکائو داشته باشد. اگر ساده تر توضیح دهیم بهتر است شکلات تلخی را انتخاب کنید که بالای 70 درصد باشد.

 

سخن پایانی

شکلات تلخ ممکن است از طریق مکانیسم‌های مختلفی مانند بهبود حساسیت به انسولین، کاهش گرسنگی و اشتها و بهبود خلق و خوی به کاهش وزن کمک کند.

با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که شکلات تلخ همچنین کالری و چربی بالایی دارد و بسیاری از انواع آن حاوی مقادیر زیادی قند اضافه شده هستند.

به همین دلیل، بهتر است محصولات با کیفیت بالا را انتخاب کنید که قند افزوده کمی دارند و حداقل 70 درصد کاکائو دارند و همچنین از آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و کامل لذت ببرید.

خوشبختانه، شکلات تلخ را می‌توان به صورت تکه‌های بسته بندی شده به اندازه یک لقمه کوچک خریداری کرد که ممکن است به کنترل افراط در مصرف شکلات تلخ کمک کند.

در اخر ما می خواهیم بدانیم نظر شما در رابطه با شکلات تلخ برای لاغری چیست، بنابراین در نظرات زیر به ما بازخورد خود را ارسال کنید با تشکر تیم کاپیتان پدیا

تهیه و ترجمه: capitanpedia.ir

منبع

هشدار و سلب مسئولیت! این مطلب (شکلات تلخ برای لاغری) صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و برای استفاده از آن لازم است با دکتر یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

رضا مجد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هجده =