منوی دسته بندی

آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ 5 نکته عالی

آیا دویدن باعث لاغری میشود

بررسی مختصر سوال آیا دویدن باعث لاغری میشود؟

اگر بخواهیم خیلی سریع به شما بگویم آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ باید بگویم بله، دویدن راهی عالی برای کاهش وزن است زیرا کالری زیادی را به سرعت می سوزاند.

با ما همرا باشید در ادامه مزایای دویدن و لاغری را باهم بررسی میکنیم

 

چگونه دویدن می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

وقت ان رسیده که با توضیح بیشتر جواب سوالتان آیا دویدن باعث لاغری میشود را بدهیم، دویدن یک ورزش محبوب در جهان است که تقریباً به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و برای افراد با پیشینه های مختلف قابل دسترسی است. اگرچه برخی این کار را برای سرگرمی انجام می دهند، برخی دیگر به دویدن به عنوان راهی برای حفظ اندام و کاهش وزن متوسل می شوند.

دویدن نوعی تمرین قلبی عروقی است، به این معنی که ضربان قلب شما را بالا می برد و آن را برای مدت زمان معینی بالا نگه می دارد. در صورت داشتن شرایط مناسب، دویدن می تواند در 30 دقیقه تا 671 کالری بسوزاند.

دویدن نیز یک ورزش هوازی است. هوازی به این معنی است که به اکسیژن اضافی نیاز دارد. این فعالیت سیستم تنفسی شما را تحریک می کند و باعث می شود عمیق تر و سریع تر نفس بکشید. پاسخ بدن به افزایش اکسیژن‌رسانی، گسترش رگ‌های خونی به منظور حمل اکسیژن بیشتر به عضلات است.

تمرینات هوازی قلبی عروقی مانند دویدن دارای مزایای جسمی و روحی بسیاری است. یکی از آنها کنترل وزن است . شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد کمتر از سه ساعت تمرین هوازی در هفته می تواند به شما در حفظ وزن کمک کند.

علم پشت دویدن برای کاهش وزن پیچیده تر از داشتن فعالیت بدنی منظم است. اگر می‌خواهید نتایج ثابتی در کاهش وزن داشته باشید، باید با سوزاندن مداوم کالری‌های بیشتری نسبت به کالری دریافتی، به کمبود کالری برسید.

 

کالری چگونه کار می کند؟

وقتی می خورید یا می نوشید، واحدهای خاصی از انرژی را از چیزی که مصرف می کنید دریافت می کنید. ما این واحدها را به عنوان کالری می شناسیم . کالری مصرفی روزانه شما، که تعداد کالری هایی است که در روز می سوزانید، به سه بخش به همان اندازه مهم تقسیم می شود:

مصرف انرژی فعالیت اینها کالری هایی هستند که هنگام حرکت می سوزانید. مهم نیست که ورزش می کنید یا نه. شما در حین رانندگی، مرتب کردن رختخواب یا دوش گرفتن، از جمله فعالیت های دیگر، کالری می سوزانید.

مصرف انرژی در حالت استراحت همه اینها کالری هایی هستند که می سوزانید در حالی که بدن شما ضروری ترین وظایف خود را انجام می دهد. شما در حین نفس کشیدن یا زمانی که خون در بدن شما گردش می کند کالری می سوزانید. اثر حرارتی غذا اینها کالری هایی هستند که هنگام هضم و جذب غذای خود می سوزانید. ‌

آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ دویدن و مصرف انرژی بیشتر
آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ دویدن و مصرف انرژی بیشتر

دویدن و مصرف انرژی بیشتر

اگر دوباره این سوال را در ذهن دارید که آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ دویدن نسبت به انجام فعالیت های قلبی عروقی ملایم تر مانند پیاده روی هزینه انرژی بیشتری دارد. مطالعات نشان می‌دهند که هر چه ورزش شدیدتر باشد، مصرف انرژی بیشتری را تجربه می‌کنید(این مورد می تواند به کاهش وزن شما کمک کند). با این حال، نتایج ممکن است بسته به ویژگی های فیزیکی مانند سن، جنسیت، قد و توده بدن متفاوت باشد.

با توجه به اینکه بسیاری ار مردم هنوز در خانه کار می‌کنند و دارای مشقله های زیادی هستند، مردم همچنان به دنبال روال‌های تمرینی آسان یا یک برنامه تمرینی در خانه هستند.

یک تمرین موثر و بدون تجهیزات وجود دارد که تقریباً هر کسی می تواند آن را انجام دهد: دویدن(جاگینگ)!

🟡دویدن تقریبا سازگار، همه کاره و نسبتاً آسان برای شروع برای اکثر افراد است،


🟡دویدن به کاهش وزن شما کمک می کند، به خصوص زمانی که با یک رژیم غذایی سالم ترکیب شود.


🟡شما در هر دقیقه کالری بیشتری با دویدن می سوزانید” نسبت به تمرینات قدرتی یا دوچرخه سواری،


🟡دویدن یک ورزش با شدت مختلف است که برای سوزاندن کالری در مدت زمان کوتاه بسیار عالی است.


🟡میزان کالری سوزانده شده در دویدن می تواند بر اساس مدت زمان یا شدت تمرین شما متفاوت باشد.


🟡رژیم غذایی نقش مهمی در کنار تمرین موثر شما دارد.

بگذارید بیشتر توضیح دهیم اگر شما فردی هستید که از خانه بیرون می رود و سه مایل می دوید و رژیم غذایی شما همچنان رژیم بدی است  ممکن است این برای کاهش وزن شما کافی نباشد.  یکی از اهداف اصلی در مورد کاهش وزن این است که بخواهید کالری بسوزانید، این باید با تغذیه خوب همراه باشد.

آیا دویدن باعث لاغری میشود آیا به کم کردن وزن ما کمک می کند؟

بگذارید ساده بگویم دویدن + رژیم غذایی سالم = کاهش وزن

مشکل افزایش ناگهانی میزان تمرینات ورزشی افراد این است که مردم اغلب فکر می‌کنند بیشتر از آنچه که واقعا هست کالری می‌سوزانند و وقتی نوبت به رژیم غذایی می‌رسد، بیش از حد نیاز کالری اضافی مصرف می‌کنند.

پرخوری واقعاً آسان است، وقتی تازه شروع به دویدن می کنید احساس گرسنگی خواهید کرد… فقط به این دلیل که می دوید و ورزش می کنید لزوماً به این معنی نیست که می توانید هر چه می خواهید بخورید. واقعاً باید ورزش و رژیم ترکیبی باشد. ورزش و رژیم غذایی. خوردن سالم به طور کلی چیزی است که می تواند اهداف کاهش وزن شما را محقق کند. رژیم غذایی سالم و استاندارد تقریباً همیشه بر ورزش برتری دارد.

برای ایجاد کسری کالری، دویدن را با یک رژیم غذایی سالم ترکیب کنید، این چیزی است که “واقعا باعث تحقق اهداف کاهش وزن می شود.” کسری کالری اساساً به این معنی است که شما کالری بیشتری نسبت به مصرف خود می سوزانید، بنابراین مهم است که رژیم غذایی خود را با غذاهای کم کالری پر کنید که به شما احساس سیری می دهد .

آیا دویدن باعث لاغری میشود؟توصیه های رژیم غذایی هنگام دویدن
آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ توصیه های رژیم غذایی هنگام دویدن

توصیه های رژیم غذایی هنگام دویدن

شما می خواهید مطمئن شوید که هنوز یک رژیم غذایی سالم می خورید و از تاکتیک های بهبود تغذیه پیروی می کنید. به دنبال غذاهایی باشید که دارای خاصیت مبارزه با گرسنگی هستند. اینها به طور کلی غذاهای پر انرژی مانند میوه ها و سبزیجات، حبوبات و غلات کامل، لوبیا و چیزهایی از این قبیل هستند.

در هر حال ممکن است مجبور شوید رژیم غذایی خود را کمی تنظیم کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنید، به خصوص اگر زیاد می دوید.

اگر پنج یا شش مایل را طی می کنید، احتمالاً باید نیاز به نوعی قند ساده، الکترولیت و البته آب  برای سوخت گیری  داشته باشید.

از غذاهای مناسب استفاده کنید تا مطمئن شوید که بدن شما توسط رژیم غذایی شما پشتیبانی می شود، اما پرخوری نکنید. به طور کلی، غذا را به عنوان سوخت برای تمرین در نظر بگیرید.

چگونه می توانید با خیال راحت شروع به دویدن کنید؟

اگر تصمیم دارید دویدن را به مسیر کاهش وزن خود اضافه کنید، توصیه می‌شود برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی، آهسته و با دقت شروع کنید .

شما می خواهید مطمئن شوید که فرم اجرای دویدن مناسبی دارید.  مطمئن شوید که روی یک پای صاف فرود آمده اید، بازوهایتان در کنارتان باشد و از جلوی بدنتان عبور نکنند، زیرا داشتن فرم نامناسب واقعا می تواند منجر به آسیب های سخت شود.

 اگر قرار است زیاد بدوید، مطمئن شوید که کفش‌های دویدن مناسبی دارید، زیرا کفش‌های نامناسب می‌توانند منجر به آتل‌های ساق پا شوند. موضوع دیگری که می‌تواند منجر به آسیب شود، سریع شروع به فعالیت کردن و تلاش برای تمرین بیش از حد است.

به خود فشار بیاورید اما زیاد سخت نگیرید

بله، ورزشکاران مدام در حال بهینه سازی برنامه های تمرینی و استراتژی های روز تمرینی خود هستند، اما اگر تازه شروع کرده اید، نیازی به فشار زیاد ندارید.

شدت تمرین در رابطه با کاهش وزن و سوزاندن کالری مهم هستند. اگر امادگی کافی برخوردار هستید و دوی سرعت را دوست دارید  که میزان کالری  سوزی بیشتری در دقیقه دارد، آن را انجام دهید. اما اگر پیاده روی یا  آهسته دویدن (جاگینگ) را ترجیح می دهید،  باید زمان بیشتری را صرف سوزاندن کالری کنید.

با این حال، یک مطالعه نشان داد که دوندگان بیشتر از پیاده‌روها در یک دوره شش ساله وزن کم کردند، احتمالاً به دلیل اثر افزایش کالری سوزی بعد تمرین می باشد. «دویدن با شدت بالا باعث ایجاد پس‌سوزی کالری می‌شود، یعنی زمانی که بدن دیگر حرکت نمی‌کند به سوزاندن کالری‌ها ادامه می‌دهد.

دویدن باعث حفظ تمرینات می شود

یک مطالعه مجله زیست شناسی تجربی نشان می دهد که دویدن باعث آزاد شدن اندوکانابینوئیدها می شود که با حس خوب در ارتباط هستند و می توانند شما را برای بازگشت بیشتر به تمرینات نگه دارند.

بدن شما برای دویدن ساخته شده است، اما اگر هرگز آن را انجام ندهید، شرایط لازم را نخواهید داشت. با دویدن منظم سه بار در هفته مسافت  خود را افزایش دهید، و در طول یک ماه این روتین تمرینی برای شما طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. قبل از اینکه متوجه شوید، ممکن است کاهش وزن حتی  به یک فکر بعدی تبدیل شود زیرا دویدن حس خوب را به همراه دارد.

آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ در حین دویدن هیدراته بمانید
آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ در حین دویدن هیدراته بمانید
در حین دویدن هیدراته بمانید

اشتباه گرفتن احساس تشنگی با احساس گرسنگی نسبتاً عادی است. پس وقتی از دویدن برگشتید، با یک لیوان بزرگ آب شروع کنید. این به شما کمک می کند تا آب بدن خود را دوباره به بدن برگردانید و  معده را اشغال کنید، که می تواند به شما کمک کند از پرخوری همه چیز در آشپزخانه جلوگیری کنید.

 برای کاهش وزن تمرین قدرتی را فراموش نکنید.

تمرین با وزنه به چند دلیل مهم است: اول اینکه، شما را به دونده قوی‌تری تبدیل می‌کند و خطر آسیب را کاهش می‌دهد. دویدن ممکن است زمانی برای مفاصل شما سخت شود، زمانی که ماهیچه‌ای برای حمایت از آن‌ها نداشته باشید.

ثانیا، بلند کردن وزن به کاهش وزن کمک می کند. هرچه توده عضلانی بدون چربی بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری در زمان استراحت می سوزانید. این درست است، عضله بیشتر به معنای کالری سوزی بیشتر است. این یک نکته کاهش وزن است که اغلب نادیده گرفته می شود در کنار دویدن برنامه تمرینی بدنسازی برای کاهش وزن را را نادیده نگیرید.

 

تهیه و ترجمه: capitanpedia.ir

منبع منبع دوم منبع سوم

هشدار و سلب مسئولیت! این مطلب (آیا دویدن باعث لاغری میشود؟ 5 مورد عالی) صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و برای استفاده از آن لازم است با دکتر یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

 

رضا مجد وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =